1800 YILLARDAN GÜNÜMÜZE ÇİM BİÇME MAKİNESİ

Bay Curtis, 1831 yılında, Ferrabee marka  büyük boy bir çim biçme makinesi aldı.  Budding, küçük boy çim  biçme makinesi  geliştirmişti. “Kırlarda yaşayan bayların, bu  makine ile eğlenceli, yararlı ve sağlıklı saatler  geçireceğini” söylüyordu.  Hayli ağır ve büyük  olan bu ilk çim biçme makinesi ile “kırlarda  yaşayan bayların” eğlenceli saatler geçirdiği  biraz kuşkuludur ama,  Budding’in bu buluşu,  yeni bir iş kolunun doğuşuna neden olmuştur.

Çim biçme makinesi Edwin Budding tarafından İngiltere’de bulundu. İlk geliştirilen makine oldukça büyük boy olduğu için sonrasında Budding küçük boy bir makine geliştirerek piyasaya sundu. Bu buluş yeni bir iş kolunun da doğmasına sebep olmuştur. Motorlu olan ilk çim biçme makinesi 1893 yılında Stuttgart’ta, Coldwell Lawn Mower Co. tarafından üretilmiş ve denenmiştir. Bu modellerin seri üretimleri ile alakalı olarak herhangi bir kayıt yoktur. 

Çim biçme makinesi bir ya da daha fazla döner bıçak kullanarak çimleri belli bir yüksekliğe kadar kesmeye yarayan makine. Bıçaklar enerji gücünü; el kuvveti, elektronik bir motor ya da içten yanmalı motor vasıtasıyla alabilir. 

Etrafı Güzelleştirmek İçin Çim Biçme Makinesi

Çim biçme makineleri uzun süreli kullanım düşünülerek alınacağından ilk dikkat edilecek olan özellik, cihazın dayanıklılığı olmalıdır. Genelde plastik malzemelerden üretilmiş olan makineler, dayanıklılıklarına ve motor güçlerine göre sınıflara ayrılır. Motor gücü yükseldikçe performansları da olabildiğince artar. Makineler ile alakalı diğer bir kriter ise çim haznesi ve kaplamış oldukları alandır. Çim biçme esnasında çim sepeti büyük olan modeller daha çok tercih edilir. Bazı makinelerde de çim sepeti alanına baskı uygulayarak sıkıştırma özelliği bulunur. Bu da uzun süreli kullanım için uygundur. Makinelerin büyük boy olması saklanma ve muhafaza edilme açısından sıkıntı doğurabilir. Bundan dolayı alım esnasında saklama alanı düşünülmelidir. El ile itme yöntemiyle çalışan ürünler çim boylarının ne kadar kesileceği konusunda seçenekler sunar. Ürünler elektrik, benzin veya akülü olabilir. Elektrikli olan modellerin kablo uzunluğu da önemli olan detaylar arasında yer alır.

Bahçe ve Parklarınızı Güzelleştirmek İçin Bol Çeşit İmkânından Yararlanın.

Enerji tasarrufu hedeflenen ürünlerin içinde, çim biçme makineleri yer alır. Tasarımında kullanılan motorlar ıslak olan zeminde performans düşüklüğü yaşamadan çalışma olanağı verir. Bu makineler ev bahçelerinde, büyük ve küçük park alanlarında rahatlıkla ve güven içinde kullanılabilecek şekilde üretilmektedir.

Honda'dan dünyanın en hızlı çim biçme makinesi

Honda ve Touring Car Championship belki de şu ana kadar gördüğünüz en çılgın çim biçme makinesini geliştirdi.

Geliştiren ekibe göre dünyanın en hızlı çim biçme makinesi olan Honda HF260, Honda'nın 1000cc'lik motoruna sahip. Sadece 4 saniyede 96 km hıza çıkabilen bu modifiye edilmiş çim biçme makinesinde ayrıca özel yarış direksiyonu var. Bunların yanında ortalama bir çim biçme makinesi 25 km hız yapabilirken bu çim biçme makinesi 210 km'ye çıkabiliyor.