Şirket Bilgisi

Fiskars, el aletleri ve başka ürünlerde işlevsel, kullanıcı dostu ve kalıcı tasarım çözümleri sağlayan lider bir markadır. Fiskars ürünleri orijinal tasarımlardır ve her türlü işin mümkün olan en zahmetsiz ve sezgisel şekilde yapılabilmesine olanak sağlar.

1649 yılında kurulmuş olan Fiskars Finlandiya'nın en eski şirketidir. Şirket, 360 yıl önce çalışmaya ilk başladığından bu yana el aletleri, kesme ve çelik dövme işleriyle ilgilenmektedir. Köklerimiz, modern estetik ile eski zanaat tekniklerinin buluştuğu huzurlu bir sanat ve tasarım merkezi olan Fiskars kasabasındadır. Fiskars 1967 yılında dünyanın ilk plastik saplı makasını pazara sunmuştur. O günden bugüne turuncu makaslar tüm dünyada 1 milyardan fazla satılmış ve ulaştıkları ikon statüsü, Fiskars turuncusunun tüm dünyada ki makaslar için ortak kullanımıyla sonuçlanmıştır. Fiskars dünyanın bir numaralı makas markasıdır.

Fiskars; ev, bahçe ve dış mekan ürünlerinde önde gelen bir global tedarikçidir. Grubun Fiskars, Iittala, Gerber ve Buster gibi güvenilir uluslararası markalardan oluşan güçlü bir portföyü vardır. Gruba bağlı şirket Wärtsilä Corporation'da grubun önemli bir parçasıdır ve Fiskars'ın Amerika, EMEA ve Diğer departmanlarıyla birlikte operasyon segmentlerinden birini oluşturur. Fiskars 2014 yılında 768 milyon EUR satış yapmıştır ve 4.800 çalışanı vardır.

Fiskars Mirası

1649'dan günümüze
Onyedinci yüzyılda Finlandiya'da bir dizi demirhane kurulmuştur. Sahip olduğu geniş ormanlık alanların yanı sıra sınırsız su gücü ve elverişli nehir yolları, bölgeyi Finlandiya demir endüstrisi için ideal bir merkez hal,ine getirmiştir. Antskog'daki demirhaneler 1630'da kurulmuş, bunu 1641'de Billnäs'dakiler izlemiştir. Fiskars çalışmaya 1649 yılında başlamıştır ve günümüzde batı dünyasındaki en eski işletmelerden biridir.

1649 - Fiskars demirhanesi kuruluyor
Fiskars'da demirhane kurulduğunda Finlandiya, İsveç yönetimi altındaydı ve İsveç, onyedinci yüzyılda Avrupa'nın en büyük demir üreticilerinden biriydi. 1649'da Peter Thorwöste'ye, Fiskars'da dökme demir ve dövülmüş malzemeler üretmesi için bir maden eritme ocağı ve dövme tesisi kurma ayrıcalığı tanındı. Fiskars'da kullanılan demir cevheri genellikle Stockholm'un dış takımadalarında bulunan Utö madeninden geliyordu ve demirhanede üretilen demir çubukların büyük bir kısmı Stockholm Eski Şehirde kurulan Demir Pazarında satılmak üzere İsveç'e gönderiliyordu. Demir Fiskars'da aynı zamanda çivi, tel, bıçak, çapa, demir tekerlek ve başka ürünler üretmek için kullanılıyordu.

Onsekizinci yüzyıl - Demirhaneden bakırhaneye
1783 yılında demirhane Björkman ailesi tarafından devralındı ve üretim faaliyetleri, Orijärvi bakır madeninden gelen bakırın işlenmesine odaklandı. Ondokuzuncu yüzyılda Orijärvi'deki madende çok az bakır kalmıştı, bu nedenle maden eritme ocağı 1802'de kapandı. O günden bu yana Fiskars Kasabasında demir imalat faaliyeti gerçekleşmemiştir.

1822 - Fiskars'da Julin ailesi dönemi başlıyor
1822 yılında Turku'lu eczacı Johan Jacob Julin (daha sonra von Julin) Fiskars demirhanesini ve kasabayı satın aldı. Onun zamanında demirhane etkin bir şekilde geliştirildi ve üretim faaliyetleri demir işlemeye odaklandı. 1832 yılında Finlandiya'nın ilk kesici alet imalathanesinin Fiskars'da kurulmasıyla birlikte ürün yelpazesi bıçaktan çatal ve makasa kadar genişledi. 1837'de makine atölyesi kasabada kurulduğunda Fiskars, Finlandiya'da bir ilki daha başarmıştı. 1830'larda Finlandiya'nın ilk buharlı motoru bu atölyede üretildi. Fiskars'ın reform ve yenilikçilik geleneğinin kökleri bu dönemde atılmıştır. Birçok sosyal reform da demirhane kasabasının kendi okuluna ve hastanesine kavuştuğu Julin'in döneminde gerçekleşmiştir. Kasabada tarım oldukça gelişmiştir. Fiskars'ın Finlandiya tarımının gelişmesine önemli katkıları olmuş ve Fiskars pulluk atölyesi, o dönemde bir milyonun üzerinde pulluk üretmiştir. Julin'in liderliğinde Fiskars tarım ve ev ekipmanları ile ünlü olmuş ve Fiskars adı yüksek kalite ile eş anlamlı hale gelmiştir.

1883 - Fiskars limited şirket oluyor
J.J. Julin'in ölümüyle demirhane, vekil yönetimine geçmiştir. Güç yavaş yavaş Emil Lindsay von Julin'de toplanmış ve Fiskars limited şirketi kurulmuştur. Fiskars 1915 yılında Helsinki Borsasına katılmıştır.

1918 - Fiskars büyüyor ve gelişiyor
Gelişmiş çelik işleme yöntemleri geliştirilerek ve Åminnefors'deki hadde yenilenerek demirhanenin verimliliği artırılmıştır. Ürün yelpazesi genişlemiş ve Fiskars tarafından Finlandiya'nın ilk metal yay fabrikası kurulmuştur. Şirket aynı zamanda Ähtäri'deki Inha Works'ün yanı sıra Billnäs Bruks Ab ve Oy Ferraria Ab şirketlerini satın almıştır.

1929 - borsada büyük çöküş ve resesyon
Finlandiya ekonomisi 1929'da yaşanan büyük buhrandan olumsuz etkilenmiş ve Fiskars'ın büyümesi yavaşlamıştır. Buhranın etkileri Finlandiya'da 1930'ların ortalarına kadar hissedilmiştir. Fiskars yönetimi şirket yapısını seri üretime uygun olacak şekilde değiştirme planlarını İkinci Dünya Savaşı'nın bitişine kadar gerçekleştirememiştir.

1967 - Fiskars dünyanın ilk plastik saplı makasını üretiyor
Turuncu saplı makaslar Fiskars'ın en tanınmış ürünlerindendir. Peki makasın saplarının turuncu olmasına nasıl karar verilmiştir?
1967 yılında ilk modellerin üretimine geçilmek üzereyken tasarımcı makasın siyah, kırmızı ya da yeşil olmasını istemiştir. Prototip üretilirken makine operatörü, makinede bulunan turuncu boyayı bitirmeye karar vermiştir. Yani prototipler dört renkte üretilmiş, bunların arasından siyah ve turuncu en beğenilenleri olmuştur. Bir seçim yapılması gerekli hale gelmiştir. Fiskars'da oylama yapılmış, oylama sonuçları ise Fiskars'ın ilk turuncu saplı makaslarını ortaya çıkarmıştır.

Bu renk 2003 yılında Finlandiya'da, 2007 yılında ise ABD'de Fiskars Orange® şeklinde resmi olarak tescil edilmiştir.

1977 - Fiskars makas fabrikası ABD'de kuruluyor
Fiskars, Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan makas fabrikasıyla büyümeye devam etmiştir. Dünyanın en güçlü ekonomisi haline gelen ABD'nin doğru seçim olduğu kanıtlanmıştır. Bu seçim büyüyen bir pazarda uluslararası ticaret için temel oluşturmuş, ayrıca çok değerli ticari ve profesyonel deneyimler sağlamıştır.

Yirmibirinci yüzyıl
Fiskars yirmibirinci yüzyılda tüketici ürünlerine odaklanmış ve satın almalarla büyümeye devam etmiştir. 1987 yılında satın alınan açık alan rekreasyon şirketi Gerber Legendary Blades, 2006 yılında satın alınan Silva ile güçlendirilmiştir. 2007 yılında satın alınan Iittala Fiskars'ın mutfak malzemelerindeki pozisyonunu güçlendirirken Leborgne ise şirketin bahçe malzemeleri pozisyonunu sağlamlaştırmıştır.

Günümüzde Fiskars
2009 yılı Fiskars'ın kuruluşunun 360. yılıdır. Günümüzde Fiskars Corporation , müşteri merkezli operasyonlara sahip olan ve güçlü uzmanlaşmış markalarla büyüyen uluslararası bir şirkettir. Fiskars'ın ev, bahçe ve açık alan tüketici ürünleri, işlevsellikleri ve mükemmel tasarımlarıyla tanınmaktadır. Grubun temel markaları Fiskars, Iittala, Gerber ve Buster'dır. Fiskars’a bağlı olan şirket Wärtsilä Corporation ise Şirketin önemli bir parçasıdır.