Tarihte FELCO

      1946 yılında, Félix Flisch profesyonel kullanıcıların ürünlerini beğeneceğini umut ederek ürünlerini Hollanda, Almanya, Belçika, Güney Afrika ve İsrail'e ihraç etmeye başladı.

Bu tarihten beri, profesyonel kullanıcıların beklentileri sürekli arttı. FELCO da, kullanıcıların sürekli artan ihtiyaçlarına yanıt verebilmek amacıyla her zaman daha iyi ve daha verimli çözümler sunmak zorundaydı.

FELCO'nun dağıtım ağı personeli, müşteri taleplerine ve en yüksek beklentilere yanıt verebilecek şekilde eğitilmiştir.

Félix Flisch zeki bir mücitti

Félix Flisch ve FELCO birbirinden ayrılamaz. Kendini yetiştirmeyi başarmış, vizyon sahibi bu eğitimli tesisatçı ve tornacı, 1945'de sınırlı kaynaklara rağmen kendine bir hedef belirledi: diğerlerinden çok farklı budama makasları yaratmak ve bunları İsviçre dışında satmak.

Félix Flisch bu amaçla eski bir saat yapımı fabrikasını satın aldı. Bunun hemen ardından yeni bir dönüm noktası yaşandı: O güne kadar tarım sektöründe kullanılan sıradan aletlerden olan budama makasları, en kaliteli ve hassas özel aletler haline geldi. Ürünlerinin konforunu ve verimini sürekli olarak geliştiren Félix Flisch, yüksek beklentilere sahip profesyonellerin bu ürünleri fark etmeye başlamasını bekledi,.

Ve umduğu ihracat yavaş yavaş başladı. Bekleyen zorluk ise, yeni pazarlara açılmakla yeni üretim araçları arasında bir denge sağlamaktı. Ancak en önemlisi, ürünlerin her zaman yenilenmesi ve teknolojik açıdan ilerlemesiydi.

Bugün dünyada 120'den fazla ülkede satılan ve mükemmel budama ve kesme ürünleri sunmakla bilinen FELCO, kurucusu Félix Flisch'in tüm hayallerinin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Félix Flisch, a brilliant inventor

     İlk budama makasının (FELCO 1) patentini alırken, Félix Flisch şu prensiplere bağlı kalmaktaydı:

  • Olabildiğince ERGONOMİK aletler üretmek
  • Bileşenlerin, tüm parçaların BİRBİRİYLE DEĞİŞTİRİLEBİLECEĞİ şekilde hassas olmasını sağlamak
  • Aletlerin kesim kalitesini ve DAYANIKLILIĞINI garanti etmek için eldeki en iyi malzemeleri kullanmak.

     FELCO, ürün stratejisi oluşturmak ve geliştirmek amacıyla tüm pazarlardaki fikirleri dinlemektedir ve müşterilerinin ihtiyaçları konusunda son derece hassastır. Yenilikçi ve çığır açan çözümler sunma çabası devam etmektedir. Araştırma ve Geliştirme departmanının görevi, her zaman rakiplerden bir adım önde olunmasını sağlayarak şirketin geleceğini garanti altına almaktır.

     70 yıllık deneyimi içerisinde FELCO, ürün yelpazesinde önemli bir genişlemeye şahit oldu. Şirketin faaliyete geçmesini sağlayan basit budama bıçakları zamanla döner saplı budama bıçaklarıyla birleştirilmiş, günümüzde ise yenilikçi malzemelerden üretilen yüksek performanslı elektrikli/havalı güçlendirilmiş aletlerle zirveye ulaşmıştır.

     FELCO Kablo ve Tel Kesicilerinin üçgen kesme teknolojisinden anlaşılabileceği gibi, yenilikçi ve doğru fikirler pazarda her zaman olumlu karşılanmıştır.

     Günümüzde, profesyonel piyasa FELCO'yu gerçek bir iş ve gelişim ortağı olarak kabul etmektedir. Böylesi bir güven, sorumluluğu da beraberinde getirmektedir: FELCO, ürünlerini sürekli olarak yenilemeli ve ürünlerin kalitesini daha da geliştirmelidir.

FELCO, çeşitli pazarlardaki farklı ihtiyaçları belirlemek ve son kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına en uygun ürünleri sunmakla görevli bir piyasa araştırması departmanına sahiptir.

Tüm bu çabalar, elbette FELCO'nun temel değerleri akılda tutularak sarf edilmektedir: kalite, yenilikçilik, saygı, tevazu ve profesyonellik. Bu değerlerimiz, çalışanlarımız tarafından en üst seviyede hayata geçirilmektedir; çalışanlarımız sayesinde, müşterilerimizin ihtiyaçlarına başarılı yanıt verebiliyoruz.

 • FELCO tarihindeki önemli tarihler
 • 1945   FELCO şirketinin Félix Flisch tarafından kurulması. 4 kişiden oluşan küçük bir atölye.
 • 1946   FELCO aletlerinin dünya genelinde ilk kez ihraç edilmesi.
 • 1948   Orijinal FELCO 2 ürününün tanıtımı.
 • 1952   Üçgensel kesim yeniliğiyle tam kablolu kesici ürün yelpazesinin oluşturulması.
 • 1966   FELCO devrim niteliğinde döner saplı ergonomik aletler satışa sunuyor.
 • 1974   İlk pnömatik budama makası FELCO 70'in tanıtımı.
 • 1978   FELCO bir limited şirket olmak için statüsünü genişletiyor ve değiştiriyor.
 • 1989   FELCO birçok dağıtım bayiliği vererek dağıtım ağını genişletiyor : FELCO Belgium (Benelux), FELCO France, FELCO Australia, FELCO Deutschland, FELCO Africa, FELCO Canada, FELCO USA.
 • 1991   İlk elektrikli budama makası FELCO 80'in tanıtımı.
 • 1995   FELCO 50. yıl dönümünü kutladı.
 • 2003   FELCO'nun başında 3. jenerasyon var. Laurent Perrin, 1972 - 2002 yılları arasında şirketin başında olan babası Eric Perrin'i izledi.
 • 2005   FELCO 60. yıl dönümünü kutladı ve aynı zamanda ilk Swiss Venture Club ödülünü aldı.
 • 2011   Aileden olmayan ilk CEO Christophe Nicolet şirketin başına getirildi.FELCO %100 yenilenebilir enerji kullanmaktadır.
 • 2012 & 2013   Yeni bir FELCOtronic jenerasyonunun tanıtımı: FELCO 820 ve FELCO 801.
 • 2014   FELCO, FELCO Motion, STIHL ve VIKING bir ortaklık sözleşmesi imzaladı.
 • 2015   FELCO çatısı altında 100kW kapasiteye sahip bir güneş paneli tesisatı kuruldu. Bu panel tesisatı elektrik ihtiyacımızın %'5ini karşılamaktadır.
 • 2016   Yeni bir FELCOtronic: FELCO 811.