husqvarna logo vector ile ilgili görsel sonucu

Husqvarna İsveç kökenli bir isim. 

Hus = Ev

Kvarn = Değirmen

Jönköping merkezine 5 km uzaklıkta olan kent, tarihte bu kent ile beraber gelişti. Tarihi 17.yüzyıla kadar uzanan kentte inşa edilen ilk yapı, İsveç kraliyeti tarafından 1680 'de kurulan silah fabrikasıdır. 1757'de kraliyet dışına da satılmaya başlayan cephaneler, kenti zamanla önemli kılmaya başladı. Günümüzde bu fabrikada dikiş makineleri ve bisikletler üretilmektedir. 21,000'lik bir nüfusa sahip olan kentte balıkçılık ve ormancılık geçim kaynağıdır.

Kentin uluslararası ismi Husqvarna'dır.

        

    Husqvarna Müzesi - Jönköping- İsveç               Husqvarna Merkez Fabrika -  Jönköping - İsveç

Husqvarna’nın Geçmişi:
Dört asırdan beri yenilikçi

Husqvarna’yı Husqvarna yapan nedir? Dünyanın her bir köşesindeki kullanıcılar nasıl oluyor da bir Husqvarna ürününden aynı his ve kaliteyi bekleyebiliyor? Bunun altında yatan neden 400 yıllık belirgin tecrübemizdir. Husqvarna’nın nasıl Husqvarna olduğunu burada anlatıyoruz.

1620–1689: Kuruluş

İsveç kralının emriyle Husqvarna ilk olarak “Jönköping Tüfek Fabrikası” adıyla kuruldu ve ilk yıllarında senelik yaklaşık 1500 adet misket tüfeği (musket) namlusu üretti. İlk ürün olan namlulardaki “Gez-Arpacık”dan esinlenilerek, ufak değişiklikler yapılmasına ramen hala kullanımda olan, ilk Husqvarna logosu ortaya çıktı. İsveç ordusunun 1689 yılında büyümesiyle beraber merkez fabrikanın 7 km uzağındaki Jönköping-Huskvarna şelalesinde namlu işleme tesisi kuruldu. Şu anda modern Husqvarna üretim kompleksi aynı yerde faliyet göstermektedir.

1757–1850: Husqvarna dönüşümü

Kraliyet, şirketi özel mülkiyete çevirdi ve isim “Husqvarna Tüfek Fabrikası” olarak değişti. 1850 itibariyle tüm üretim Huskvarna’ya taşındı.

1872–1912: Çığır açma

Husqvarna farklı alanlarda faliyet göstermenin yollarını aramaya başladı. Böylece yaratıcılık ve azim dolu bir süreç başlamıştı. Bu dönemde pek çok farklı alanda yeni ürünler geliştirildi: Dikiş makineleri (1872), av silahları (1877), odun sobası (1884), kıyma makinesi (1890), ilk İsveç üretimi daktilo (1872), bisikletler (1896), motosikletler (1903) ve gaz sobaları (1912).

1918–1919: İlk çim biçme makinesi

Husqvarna “Norrahammars Bruk”u satınaldı, ürün gamına iki yeni çeşit daha eklendi: buhar kazanı ve manuel çim biçme makineleri. 1919 yılında şirket kendi motorlarını üretmeye başladı.

1921–1949: Beyaz eşyada isim sahibi oluşu

İlk Husqvarna elektirikli fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi çeşitli beyaz eşyalarla büyüme devam etti.

1947-1959: İlk motorlu çim biçme makineleri ve motorlu testereler

İlk motorlu Husqvarna çim biçme makinesi ticari kullanıcılar için 1947’de sunuldu, 1959’da bireysel kullanıma yönelik ilk model piyasaya sunuldu. Husqvarna için yoğun bir yıl –aynı zamanda ilk motorlu testerenin üretildiği yıl. Husqvarna 90, İsveçli tasarımcı Sixten Sason tarafından şekillendirildi ve rakiplerden daha az gürültü üretmesi amacıyla motosikletlerdeki egzoz teknolojisi kullanıldı.

1967: Tüfeklere güle güle

1967’de Husqvarna son av tüfeği olan 1900-serisini tanıttı. Silah zamanının ötesinde olarak nitelendirildi ve dünya çapında sivil silah üreticileri için bir model teşkil etti. Günümüzde bile, çoğu modern av silahı Husqvarna’nın çığır açan tasarımını kullanmaktadır.

1968: Husqvarna çalı tırpanlarını tanıttı

Husqvarna ilk olarak 65r ile çalı tırpanı üretimine başladı. Bu ürün Husqvarna ve profesyonel ormancılar arasındaki bağı daha da güçlendirdi.

1969: Titreşim-sönümleme

Çığır açan ve tüm dünyadaki orman işçilerinin ellerindeki kan dolaşımında olumsuz etkisi olan titreşimlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı, titreşim sönümleme özellikli ilk Husqvarna 180 motorlu testere piyasaya sürüldü.

1972: Yeni isim - yeni görünüm

Şirket ismi kısaltıldı ve şu anki logoyla bütünleşik olan “Husqvarna” ismine resmi olarak kavuştu.

1973: Önce güvenlik

Otomatik zincir frenine sahip ilk motorlu testere, Husqvarna 140 tanıtıldı.

1982: Paris-Dakar

Bir Husqvarna motosiklet (MC 258) efsanevi Paris-Dakar rallisinde 250 cc klasmanında birinci geldi. İlk başta İsveç ordusu için üretilmişti ancak Fransız ordusunun ilgi göstermesiyle yüksek performansını sergileme imkanı buldu. Model daha büyük yakıt deposu ve uzun sürüşlerde konfor sağlaması için daha büyük seleyle donatıldı, bunun dışında bir değişiklik yapılmadı.

1985: Rider'ın yılı

Daha sonra Husqvarna Rider olarak anılacak ilk prototipin doğuşu.

1986: Bir çağın sonu

Husqvarna motosiklet bölümü satıldı.

1988–1990: Denizaşırı başarı

Husqvarna’nın dış mekan ürünlerindeki en büyük pazarı ABD oldu, ve yeni satın alımlarla avrupaya Amerikan bahçe traktörlerini tanıttı.

1989: Tahtın ele geçirildi

Dünyanın gelmiş geçmiş en güçlü motorlu testerelerinden biri olan 3120 XP tanıtıldı. Çok kısa sürede tomruk doğrama işleriyle uğraşan profesyonellerin favorisi haline geldi ve o günden bugüne makinede çeşitli güncellemeler yapıldı.

1995: Robotik çim biçicilerin doğuşu

Husqvarna Güneş Enerjili Çim Biçme Makinesini tanıttı, güneş enerjisiyle çalışan dünyanın ilk tam otomatik robotik çim biçme makinesi. Popüler Automower®'ların atası.

1997: Odaklanma

Dikiş makinesi bölümü tamamen satıldı, şirket uzman olduğu iki alana odaklandı: dış mekan ürünleri ve inşaat ekipmanları.

1999: TrioBrake™

Orman işçilerinin kaza sonucu yaralanma riskini daha da azaltan, zincir frenini sağ elle devreye almaya yarayan TrioBreak™ 1999 yılında tanıtıldı.

2009: Motorlu testerede çığır açan buluş!

Profesyonel motorlu testerlerde teknolojik ve ekolojik anlamda çığır açan AutoTune™ tanıtıldı. Yeni buluş sayesinde yakıt akışını otomatik olarak kontrol ederek, performansı optimize etmek ve egzoz emisyonlarını minimuma düşürmek mümkün hale geldi.

2012: Akülü ürün devrimi - ve daha fazlası...

Motorlu testereler, çalı tırpanları, çit düzelticiler ve yepyeni bir Rider. Husqvarna’nın akülü ürün devrimi benzinli makinelerdeki performansı sıfır emisyon, daha az gürültü, titreşim ve bakımla elde etmeyi sağladı.

2012 yılında Husqvarna “The Red Dot Design Award”, “The Quiet Mark” ödüllerine ek olarak “World Logging Championship” yarışmasında altın, gümüş ve bronz madalya kazandı.

2013: Robotik devrimi

Üçüncü nesil Husqvarna Automower olan 330X modeli GPS özelliği sayesinde daha önce biçilen alanları hatırlama, hava ve mevsim şartlarına uyum sağlama ve bunlara ek olarak dar geçitleri algılama ve uyum sağlama özellikleriyle donatıldı.

Dış mekan ürünlerinde çığır açacak bir sonraki özelliğimizi öğrenmek için bizi takip edin...

Çevreye karşı sorumluluk

Dış mekan ürünleri üreticisi olarak, çevreye karşı büyük sorumluluğumuz bulunmaktadır. Bu nedenle ürünlerimizin çevre üzerindeki etkilerini düşürmek için sürekli çalışıyoruz. Bunu yeni modellerin geliştirilmesi sürecinde üretim tesislerinde ISO 14001’e bağlı kalarak ve tedarikçilerimizi çevreye duyarlı olmaları konusunda yönlendirerek başarıyoruz. Yeni ürünlerin geliştirilmesi sırasında çevresel anlamda ana odak noktaları enerji tüketimi, egzoz emisyonları, gürültü, çevreye daha az zararlı malzemelerin kullanımı ve geri dönüştürülebilirliktir.

Bir Husqvarna marka ürünün çevre üzerindeki etkisi ürünün ömrü boyunca farklılık gösterir, ancak normal olarak en fazla etki ürünün kullanımda olduğu dönemde oluşur. Husqvarna’nın ürün geliştirme sürecindeki yatırımları yüksek performans, enerji tüketiminde geliştirme, egzoz emisyonları, güvenlik, ergonomi, geri dönüşüm ve kolay onarılabilirlik odaklıdır. Ürün geliştirme süreci Husqvarna Product Creation Process (PCP) ile yapılandırılmış olup bu süreçte çevre üzerindeki etkilerin de göz önünde bulundurulduğu bir yapı oluşturulmuştur.

Sürdürülebilirlik perspektifiyle teknoloji

Autotune™

2009’da lanse edildi, Autotune profesyonel motorlu testerelerde teknoloji ve çevre anlamında devrim niteliğindedir. AutoTune yakıt akışını kontrol ederek performansı optimize eden ve egzoz emisyonlarını minimize eden bir mikro çip kullanır. 2009 yılında Husqvarna bünyesinde En Çevreci Buluş ödülünü almıştır.

Hibrid teknoloji

Automower® Solar Hybrid gücünü hem güneşten hem de akülerinden alır. Güneş paneli enerji tüketimini azaltır ve akülerin ömrünü uzatır.

X-TORQ®

Husqvarna tarafından iki-zamanlı motorlar için geliştirilen X-TORQ® motor teknolojisi egzoz emisyonlarını ve yakıt tüketimini düşürür, yüksek performans sağlar. X-TORQ® modele/ürüne bağlı olarak yakıt tüketimini %20 oranına kadar, egzoz emisyonlarını %60-75 oranına kadar düşürür. Bu yeni teknoloji yakıt maliyetiyle beraber hidrokarbon ve nitrojen oksit emsiyonlarını düşürür, aynı zamanda daha iyi bir çalışma ortamı sağlar.

Çevreci yakıt ve yağlar

Husqvarna konvansiyonel yakıtlara oranla daha düşük benzen ve olefin değerlerine sahip çevreci yakıt ve yağ sunan ilk firmalardandır. Husqvarna ayrıca Vegoil adıyla zincirler için optimize edilmiş, zincir ömrünü uzatan ve çevre üzerinde daha az etkisi olan yağ geliştirmiştir.

Sürdürülebilirlik perspektifiyle ürünler

Çevre bakımından duyarlı diğer bazı ürünlerimiz:

Husqvarna Automower 220 AC

Husqvarna Automower®

Automower® Husqvarna tarafından geliştirilmiş olup piyasadaki ilk robotik çim makinesidir. Automower® sessiz ve verimlidir, sıfır egzoz emisyonu yayar ve düşük enerji tüketimi sağlar.

Husqvarna Çapa Makinesi

Dünyanın ilk akülü çapa ma

Husqvarna motosiklet tarihçesi

Birçok kişi, Husqvarna'nın motosiklet tarihini, şirketin 1960, 70 ve 80 yılları arasındaki motokros yarışlarındaki dünya şampiyonluğu ünvanı ile özdeşleştirmektedir. Ancak, Husqvarna'nın motosiklet tarihi bundan çok daha eskilere uzanmaktadır. Diğer motosiklet üreticileri gibi, Husqvarna da önce bisiklet üretimi ile başladı.

1903 - Bisikletten Motosiklete

Diğer motosiklet üreticileri gibi, Husqvarna da önce bisiklet üretimi ile başladı. Bisiklet üretimi 1800 lerin sonunda başladı ve 1903 yılında Husqvarna ilk motosikletini üretti. Bu dönemdeki üretim aslında, FN, Moto-Réve ve NSU gibi üreticilerin motorlarını Husqvarna marka şasiye yerleştirmekten ibaretti. Bu ilk makinelere, aynı zamanda 250 ve 500 cc büyüklüğün deki Sturmey-Archer ve JAP marka motorlar da monte edilebilmekteydi.

1920 - Motor fabrikamız

1920 yılında Husqvarna kendi motor fabrikasını açtı ve ilk üretilen motor, Harley-Davidsson ve Indian motorlarını anımsatan 550 cc lik dört devirli 50 derece yatay valfli V-twin idi. Husqvarna'nın da diğer önde gelen motosiklet üreticileri gibi 1000 cc lik sınıfa kadar olan yarış motosikletlerini de üretmeye başlaması uzun bir süre almadı.

1920-1930 - Yarışma başarıları

1920'li yılların sonu ve 1930'lu yılların başlarında Husqvarna hem İsveç'te hem de Arupanın diğer bölgelerinde, BMW, DKW, Exelcior, FN, Harley-Davidsson, Indian, Norton ve Velocette gibi diğer tanınmış üreticilerle büyük bir çekişme içinde karşılaştığı birçok yarışmada sayısız başarılı sonuçlar elde etti. Husqvarna hem uluslararası altı gün yarışları hem de uluslararası Grand Prix ve TT gibi genel sürat yarışlarında da başarılar elde etti.

Folke Mannerstedt

Bu başarıların nedenlerinden birisi de, Folke Mannerstedt'in, hem motorun kendisinde hem de motosikletin diğer parçalarında, eşsiz güç ve ağırlık ilişkisi sağlayan hafif alaşımları kullanan ilk tasarımcı olmasıdır.
 

1930'lu yılların ortaları - Husqvarna yarışmalara artık katılmıyor

Büyük motosiklet pazarının kısmen daralması nedeniyle, Husqvarna 1930'lu yılların ortalarından itibaren yarışlardan kademeli olarak geri çekilir.

1936 yılında büyük hacimde motor üretimi sona erer. Motor hacmi her ne kadar değiştirilmiş olsa bile, ileride geri dönüş olacaktı. Motor üreticisi Albin, Monark ile birlikte tasarlamış olduğu askeri motorlar için tek silindirli 500 cc büyüklüğündeki Husqvarna motorunu esas olarak aldı.

1935 - İlk hafif siklet

1935 yılında Husqvarna ilk, iki devirli motosikletini üretti. Normal bir bisiklet pedalı ve 98 cc lilk motor ile donatılmış olan bu hafif ağırlıkta ki motosikleti kullanmak için ehliyet gerekmiyordu. Motosiklet kısa zamanda popüler oldu. İkinci Dünya Savaşı öncesi İsveçte üretilen binlerce makine onlar adına büyük bir başarı demekti.

1946 - “Svartkvarna” (Siyah değirmen)

1946 yılında efsanevi “Svartkvarna” tanıtıldı. Bu, hemen savaş sonrası dönemde otomobile alternatif olan, hafif, güvenilir ve yıpranmaya dayanıklı motosiklet durumuna geldi “Svartkvarna” İsveç yasalarına göre “hafif motosiklet” sınıfına dahil olabilmesi için 75 kg'dan ağır olmayacak biçimde üretildi. Husqvarna bir kez daha hafif, güçlü ve güvenilir dizayn konusundaki deneyimlerinden yararlanıyordu.

1957 - Gümüş ok (Silverpilen)

1957 yılı Husqvarna'nın motor ve motosiklet tarihinde yeni bir kilometre taşı oldu. Bu tarihte, 75 kg'ın altındaki ağırlığı ve
175 cc lik gücüyle, sportif ve tamamıyla yeni olan Silverpilen tanıtıldı. Bundan yaklaşık bir yıl sonra Husqvarna 200 cc lik Guldpilen'i tanıttı. Buna rağmen İsveç makamları, Guldpilen İsveç yolları için çok süratli olduğu gerekçesiyle Husqvarna'nın 175 cc lik motorla yetinmesini rica ettiler .
Hem Silverpilen hem de Guldpilen motokros motosikletlerinin geliştirilmesin de bir temel oluşturmuşlardır. Husqvarna'nın motokros alanında hem Avrupa hem de Dünya şampiyonaların da uzun ve başarılarla dolu olan altın dönemi böylece başlamış oldu.

Avrupa ve Dünya Şampiyonası Zaferleri

Şampiyonlulkarımız:

1959 - Rolf Tibblin, Avrupa Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1960 - Bill Nilsson, Dünya Şampiyonu, 500 cc sınıfı.
1962 - Rolf Tibblin, Dünya Şampiyonu,500 cc sınıfı,Torsten Hallman, Dünya Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1963 - Rolf Tibblin, Dünya Şampiyonu,500 cc sınıfı,Torsten Hallman, Dünya Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1966 - Torsten Hallman, Dünya Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1967 - Torsten Hallman, Dünya Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1969 - Bengt Åberg, Dünya Şampiyonu, 500 cc sınıfı.
1970 - Bengt Åberg, Dünya Şampiyonu, 500 cc sınıfı.
1974 - Heikki Mikkola, Dünya Şampiyonu, 500 cc sınıfı.
1976 - Heikki Mikkola, Dünya Şampiyonu, 250 cc sınıfı.
1979 - Håkan Carlqvist, Dünya Şampiyonu, 250 cc class.

1969 yılından itibaren, Husqvarna'nın 360 ve 400 cc lik iki devirli motorları, 500 cc lik dört devirli motorların egemenliğini kırdı.

1970'li yılların başları - ABD ye motokros bisikletleri

Husqvarna'nın motokros ve enduro bisikletleri, pist, enduro ve çöl yarışlarına katılan birçok Amerikalı sürücü açısından yüksek güç ve hafifliğin yanı sıra güvenilirlik ve performansı nedeniyle, tercih edilir hale geldi ve bu da ABD'ye yönelik büyük bir ihracat başarısı sağladı. Böylece, modern arazi motosikleti olarak Husqvarna, ABD'de bir efsane durumuna geldi.

1987 - Son Husqvarna motosikletleri

Husqvarna'nın İsveç'teki motosiklet üretimi, İtalyan Cagiva şirketinin Husqvarna motosikletlerinin üretimini devraldığı 1986-87 yıllarına kadar devam etti. Böylece, 84 yıllık motosiklet üretim dönemi sona ermiş oldu.

BMW'nin MV Augusta dan (Cagiva'nın sahibi) Cagiva'yı 2007 yılında satın almasından sonra Husqvarna, BMW ile motorsikletlerde Husqvarna markasının devamı konusunda bir lisans antlaşması imzaladı

2013 - Husqvarna motosikletleri 2013'ten beri KTM ailesinin bir parçasıdır.